piątek, 8 marca 2013

Dzień 1 z 7.
W dzisiejszym dniu zaczepimy piłkarza Mario Gomeza z Bayernu Monachium.

Gomez urodził się w małym mieście nad Dunajem o nazwie Riedlingen. Pochodzi z rodziny o hiszpańskich korzeniach. Swoją karierę piłkarską zaczynał w małych klubach SV Unlingen, a następnie FV Saulgau. Potem trafił do juniorskiej drużyny SSV Ulm 1846, w której grywał do 2001 roku. Wtedy trafił do VfB Stuttgart, gdzie najpierw grał w drużynie młodzieżowej, a w 2003 roku został włączony do składu rezerw VfB. Jeszcze w sezonie 2003/2004 zdołał zadebiutować w Bundeslidze, 8 maja w wyjazdowym meczu 32. kolejki, przegranym 1:2 z Hamburger SV, gdy w 48. minucie zmienił Imre Szabicsa. Jeszcze w marcu pojawił się w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów UEFA przeciwko Chelsea Londyn W tym samym sezonie z młodzieżowym zespołem VfB został mistrzem Niemiec. W sezonie 2004/2005 w drużynie amatorów w Regionallidze Gomez zdobył 15 goli w 24 meczach, co spowodowało, że zdołał zagrać w 8 ligowych meczach pierwszego zespołu, z którym zajął 5. miejsce w lidze.
W sezonie 2005/2006 Mario w końcu został w pełni zawodnikiem pierwszego zespołu i 17 września w wygranym wyjazdowym meczu z FSV Mainz 05 zdobył swojego pierwszego gola w lidze. Łącznie Gomez wystąpił w 30 spotkaniach i zdobył 6 goli, dokładając do tego 2 w Pucharze UEFA (oba w meczu z Rapidem Bukareszt, wygranym 2:1). Ze Stuttgartem zajął 9. miejsce w Bundeslidze.
Latem 2006 Gomez przedłużył kontrakt z klubem ze Stuttgartu do 30 czerwca 2011 roku. Od początku sezonu 2006/2007 zaczął grać w pierwszej jedenastce VfB i utrzymywał wysoką skuteczność. W rundzie jesiennej zdobył 8 goli w lidze, a w każdym meczu pierwszych czterech kolejek w rundzie wiosennej zdobywał gola. Jednak w meczu z VfL Bochum doznał kontuzji i do końca sezonu nie pojawił się na boisku, ale Stuttgart poradził sobie bez Gomeza i wywalczył mistrzostwo Niemiec. Mario w całym sezonie zdobył 14 goli w lidze. Od początku sezonu2009/2010 jest piłkarzem Bayernu Monachium. Sezon 2010/11 zakończył z tytułem króla strzelców.

Kariera reprezentacyjna[edytuj]

Karierę reprezentacyjną Gomez rozpoczął wcześnie, bo od występów w reprezentacji Niemiec U-16, w której zagrał w 3 meczach i zdobył 1 gola. Potem przyszły występy w kadrze U-17 (14 meczów, 5 goli), U-17/U-18 (23 mecze, 11 goli), U-20 (6 meczów, 1 gol) oraz U-21 (2 mecze, 1 gol).
7 lutego 2007 Gomez zadebiutował w pierwszej reprezentacji pod wodzą Joachima Löwa, w wygranym 3:1 towarzyskim meczu z reprezentacją Szwajcarii. W 30. minucie debiutu strzałem głową zdobył gola na 2:0 dla Niemców. Gomez uczestniczył w EURO 2008 na boiskach Austrii i Szwajcarii, jednak nie udało mu się tam nic zwojować. Nie strzelił żadnej bramki, a wystąpił w czterech meczach. Z reprezentacją doszedł do finału, gdzie nie udało się jednak wygrać z Hiszpanami. Gomez pojawił się na boisku w drugiej połowie. Na Euro 2012 strzelił trzy gole, co ciekawe, był jednym z 6 królów strzelców turnieju.
2010 roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata 2010.